1
2
3
دامپزشکی از شوک این روزها بی نصیب نماند
شناسایی یک کانون آنفلونزا فوق حاد پرندگان در کرمانشاه/ دفن بهداشتی ۱۰۴ قطعه مرغ
 
رئیس اداره بهداشت و بیماری‌های طیور دامپزشکی استان کرمانشاه از شناسایی یک کانون آنفلونزا فوق حاد پرندگان در این استان خبر داد.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1398-10-23 00:00

به گزارش فاخته، رئیس اداره بهداشت و بیماری‌های طیور دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: مخزن بیماری آنفلوانزای فوق حاد، پرندگان وحشی با عاملیت ویروس است که از دو بعد اقتصادی و بهداشتی اهمیت دارد.

 .وی افزود: استان کرمانشاه در فصول سرد سال در مسیر پرندگان مهاجر قرار دارد از سوی دیگر عواملی باعث جابجایی بیماری از نقاط مختلف کشور می‌شود.

این مسئول گفت: از اواخر سال ۹۶ کانونی از بیماری آنلفوانزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه مشاهده نشد اما امسال یک کانون بیماری در منزلی واقع در مرکز شهر صحنه که در آن طیور بومی نگهداری می‌شد، مشاهده شده است.

وی تصریح کرد: در این منزل فردی ۷۰ قطعه خروس محلی از یک وانت بار دوره گرد که معلوم نیست از کجا وارد این شهرستان شده، خریداری کرده است.

رئیس اداره بهداشت و بیماری‌های طیور دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: این وانت بار از تمام گلوگاه‌های استانی و شهرستانی نظیر نیروی انتظامی عبور کرد و بدون اینکه مانعی بر سر راه داشته باشد، نسبت به عرضه طیور اقدام کرده است.

این مسئول عنوان کرد: در سنوات گذشته ۲۷ کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان کرمانشاه داشته‌ایم که در ۱۵ کانون آن عرضه پرندگان با وانت بارها، نقش بسیار مهمی داشتند.

وی بیان کرد: مرغ و خروس خریداری شده توسط این فرد ظاهری سالم داشتند گویا در دوره کمون بیماری به سر می‌بردند و تلفات آن پس از دو روز آغاز شده است.

معدوم سازی و دفن بهداشتی ۱۰۴ قطعه مرغ و خروس و بوقلمون

حیدری عنوان کرد: پس از مراجعه این فرد به اداره دامپزشکی کارشناسان بیماری یاب نسبت به نمونه گیری اقدام کردند و در نهایت ۱۰۴ قطعه مرغ و خروس و بوقلمون با همکاری مرکز بهداشت به روش بهداشتی معدوم و دفن بهداشتی و واحد مذکور نیز با محلول‌های مناسب ضدعفونی شد.

رئیس اداره بهداشت و بیماری‌های طیور دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه پایش و مراقبت در شهرستان صحنه در دستور کار قرار گرفت، گفت: مردم به هیچ وجه از وانت بارهای دوره گرد مرغ زنده خریداری نکنند زیرا احتمال آلودگی وجود دارد.

این مسئول تصریح کرد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تا ۷۲ ساعت و بیشتر دوره کمون دارد هرچند ممکن است ظاهری سالم داشته باشد.

 

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳
 
2024 - Jun - 26