1
2
3
سازمان محیط زیست متعهد شد: "مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان" تعطیل نمی‌شود
 
متاسفانه افرادی طی سال‌ها از دپو شدن حیواناتی که قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند در پارک پردیسان سود می‌بردند؛ ما این حیوانات را بین باغ‌های وحش تقسیم می‌کنیم تا شرایط برای نگهداری حیواناتی که قابلیت بازپروری و بازگشت به طبیعت را دارند، فراهم شود.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1398-10-27 00:00

به گزارش فاخته در پی انتشار اخبار مربوط به انتقال حیوانات پارک پردیسان تهران به باغ وحش ارومیه، شبهاتی مبنی بر تعطیلی مرکز بازپروری حیات وحش پارک پردیسان تهران ایجاد شده که بسیار نگران‌کننده است چرا که مرکز بازپروری حیات وحش پارک پردیسان، تنها مرکز بازپروری حیات وحش در سطح کشور است که تا‌کنون مسئولیت درمان، بازپروری و نگهداری جانوران مصدوم و یا قربانی قاچاق را به همراه داشته است بنابراین تعطیلی این مرکز، عملا به معنای بلاتکلیفی جانورانی است که در اثر حوادث مصدوم شده و یا توسط یگان حفاظت محیط زیست از قاچاقچیان توقیف شده‌اند.

اما "شهاب‌الدین منتظمی" مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تکذیب خبر تعطیلی مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان به تسنیم می‌گوید: برنامه داریم این مرکز را که مورد سوء‌استفاده برخی افراد قرار گرفته ساماندهی کنیم. این مرکز همانطور که از نامش پیداست یک مرکز بازپروری است نه یک باغ وحش بنابراین حیواناتی که قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند و بازپروری‌شان معنایی ندارد دیگر قرار نیست در این مرکز نگهداری شوند.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه افرادی طی سال‌ها از دپو شدن حیواناتی که قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند در پارک پردیسان سود می‌بردند. ما این حیوانات را بین باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان تقسیم می‌کنیم تا شرایط برای نگهداری حیواناتی که قابلیت بازپروری و بازگشت به طبیعت را دارند در این مرکز فراهم شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به اینکه چرا حیوانات پردیسان به یکی از اسف‌بارترین باغ‌های وحش یعنی باغ وحش ارومیه منتقل شده‌اند، می‌گوید: هنوز این اقدام صورت نگرفته است؛ ما بررسی می‌کنیم و در میان باغ وحش‌هایی که امکان نگهداری از حیوانات را دارند بهترینشان را انتخاب می‌کنیم. در حال حاضر هم دستور بررسی شرایط باغ وحش ارومیه صادر شده  و اگر شرایط مناسب نباشند حیوانات به باغ وحش دیگری منتقل می‌شوند همچنین برخی از جانوران ساکن در پردیسان از جمله گوزن‌های زرد را به باغ وحش دزفول منتقل کردیم تا پس از گذراندن دوره قرنطینه در این باغ وحش به سایت نگهداری و تکثیر گوزن زرد دز منتقل شوند.

وی یادآور می‌شود: تصمیم داریم شرایط، امکانات و تجهیزات کلینیک حیات وحش پارک پردیسان را ارتقا داده و شرایط نگهداری از حیوانات در آن را بهبود ببخشیم؛ اینکه عده‌ای که شایعه کرده‌اند که این مرکز در شرف تعطیلی است صحت ندارد و آن را مجددا تکذیب می‌کنیم؛ مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان به فعالیت ادامه خواهد داد اما در راستای اهداف تعیین شده یعنی نگهداری و بازپروری جانورانی که قابلیت رهاسازی دارند.

اما یکی دیگر از نگرانی‌های مرتبط، سرنوشت سه یوزپلنگ پارک پردیسان تهران است؛ یوزپلنگ‌هایی به نام‌های کوشکی، دلبر و ایران که طبق اعلام مسئولان محیط زیست قرار است به محوطه‌هایی فنس‌کشی‌شده منتقل شده و مقدمه اجرای طرح تکثیر در اسارت را فراهم آورند؛ بخش نگران‌کننده این طرح اینجاست که قرار است یوزپلنگ‌هایی از طبیعت زنده‌گیری شوند تا در این محوطه‌های فنس‌کشی‌شده با یوزپلنگ‌های اسیر جفتگیری کنند!

منتظمی در پاسخ به اینکه چه سرنوشتی در انتظار سه یوزپلنگ پارک پردیسان تهران است و آیا بناست یوزپلنگ‌های جدیدی برای جفتگیری با آنها از طبیعت زنده‌گیری شوند، می‌گوید: تصمیماتی در دست بررسی است که نتایج آن هفته آینده اعلام خواهد شد.

 مرکز بازوپروری حیات وحش پردیسان، سال 1390 با هدف درمان، بازپروری و رهاسازی گونه‌های آسیب‌دیده حیات وحش تاسیس شد؛ طی سال‌های گذشته هزاران پستاندار، پرنده و خزنده آسیب‌دیده یا توقیف‌شده به این مرکز واقع در پارک پردیسان تهران منتقل شده، تحت درمان قرار گرفته‌ و در بسیاری از موارد پس از طی دوران درمان، قابلیت بازگشت به طبیعت را به دست آورده و با نظر کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست در زیستگاهشان رهاسازی شده‌اند. مرکز بازپروری حیات وحش پارک پردیسان تهران، تنها مرکز بازپروری تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست در سراسر کشور است.

منبع:خبرگزارش تسنیم

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳
 
2024 - Jun - 26