1
2
3
ماجرای تلف شدن گورخرها تا تصمیم برای تعطیلی باغ وحش صفادشت
 
مدیر باغ وحش صفادشت، سختگیری مسئولان گمرک و بروکراسی‌های اداری را عامل اصلی تلف شدن ۲ گورخر خریداری شده از بلغارستان می داند و می گوید که این موضوع باعث لغو مجوزها برای واردات دیگر حیوانات از کشورهای خارجی شده است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-11-25 18:29

به گزارش فاخته به نقل از ایرنا،  به اذعان علیرضا شرفی اکنون این مجموعه به دلیل تحمیل ضررهای مالی ناشی از تلف گورخرها، نبود استقبال از سوی مردم برای بازدید، همکاری نکردن مسئولان محیط زیست استان تهران، افزایش هزینه های نگهداری و لغو مجوز واردات حیوانات به زودی تعطیل می شود.
وی با بیان اینکه این مکان تا سال آینده جمع آوری می‌شود، گفت: مجوز صادرات حیوانات این مجموعه به عراق و عمان صادر شده و تا ۲۵ فروردین ماه سال آینده انتقال گونه ها انجام می شود اما ممکن است فقط زرافه های آفریقایی تا پایان سال آینده به عراق منتقل شوند.
مدیر باغ وحش صفادشت، قیمت بلیت بازدید از این مجموعه را  ۴۵ هزار تومان اعلام کرد و ادامه داد: این باغ وحش از ابتدای امسال به جز چند روز به صورت مداوم باز بود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و مسافت ۴۵ کیلومتری این مکان از تهران استقبال شهروندان بسیار کاهش یافته است.
شرفی توضیح داد: هزینه نگهداری از حیوانات تا ۶ ماه اول سال جاری ماهانه حدود ۳۵۰ میلیون تومان و از نیمه دوم سال به دلیل گران شدن علوفه، غلات، گوشت و مرغ هزینه ها به حدود ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است.
به گفته وی از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون هیچ یک از پرسنل و حیوانات باغ وحش صفادشت به ویروس کرونا مبتلا نشدند.
مدیر باغ وحش صفا دشت یادآور شد: برخی از افراد می گویند که حیوانات نباید در اسارت باشند در صورتی که این دیدگاه اشتباه است چر اکه حیواناتی که در باغ وحش به دنیا آمدند دیگر نمی توانند به صورت مسالمت آمیز در طبیعت با دیگر گونه ها زندگی کنند و برخی از گونه ها نیز به دلیل آسیبی که دیده اند نمی شود آنها را در طبیعت رها کرد.
شرفی افزود: تاکنون در باغ وحش صفادشت بیش از ۱۰۰ بهله پرنده شکاری، ۲۰ قلاده روبا و تعداد زیادی شغال درمان و در طبیعت رهاسازی شده است.

تلف شدن گورخرها به دلیل بی تدبیری
مدیر باغ وحش صفادشت گفت: سه گورخر خریداری شده از بلغارستان به دلیل نبود مجوز عبور از ترکیه یکسال در کشور مبدا در قرنطینه ماندند به همین دلیل یکی از آنها بیمار شد و پس از انتقال به کشور نیز به دلیل اینکه مسئولان گمرک اعلام کردند زمان ثبت سفارش منقضی شده و باید مراحل اداری دوباره انجام شود.
شرفی افزود: سه گورخر بعد از ورود به کشور به دلیل بروکراسی های اداری و سختگیری مسئولان، ۹ روز در خودرو در گمرگ نگهداری شدند و به دلیل فشاری که بر آنها وارد شد یکی دیگر از آنها نیز بیمار شد و پس از مدت کوتاهی ۲ فقره از این حیوانات تلف شدند.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا با حیوانات بد رفتاری شد و یکی از آنها داخل جوی افتاد نیز گفت: مردم درب فلزی خودرویی که حیوانات در پشت آن نگهداری می شدند را باز و آنها از آنجا فرار کردند و یکی از آنها به درون جوی افتاد که به دلیل بیماری توانایی بالا کشیدن خود را نداشت وگرنه این حیوانات بسیار چابک هستند.
شرفی اظهار داشت: برای خرید، نگهداری، آزمایش و حمل هر گورخر ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده بود که با تلف شدن ۲ فقره از آنها حدود یک میلیارد و ۲۰۰ متضرر شدیم.

ایران تنها کشوری است که حیوانات باغ وحش ر ا بیمه نمی کند
مدیرباغ وحش صفادشت بیان کرد: ایران تنها کشوری است که حیوانات باغ وحش بیمه نمی‌کند و بعد از تلف شدن هرگونه تنها کسی که متضرر می‌شود مالک حیوان است.
به گفته وی، معاون گمرک بعد از تلف شدن این حیوانات دستور داد حیوانات چه ثبت سفارش داشته و چه نداشته باشد در همان روز ورود به کشور باید ترخیص شوند.
شرفی اذعان داشت: حدود ۳۰ گونه پرنده و ۹۰ گونه حیوان نظیر گورخر، زرافه، جگوار نرمال، جگوار مشکی، شیر کوهی، ببر سفید، شیر سفید، مارهای خاص و بلک مانیتور که در باغ وحش صفادشت وجود دارد گونه های کمیابی هستند  که مانند آنها در ایران وجود ندارد.
وی اضافه کرد: پس از تعطیل شدن مجموعه صفا دشت، گونه های خارجی به خارج از کشور، پرندگان به باغ پرندگان تهران و گونه های ایرانی نظیر خرس، کفتار، قوچ و میش، آهوی ایران و عقاب طلایی به باغ وحش های داخلی منتقل می‌شود.
مدیرباغ وحش صفا دشت گفت: محیط زیست استان تهران از ما به خاطر تلف شدن گورخرها شکایت کرد که بعد از ارائه مستندات از سوی این مجموعه، شکایت این نهاد رد شد اما مجوزهایی که از قبل برای واردات و صادرات حیوانات صادر شده بود، لغو شد.
شرفی افزود: حیواناتی نظیر کرکدن، اسب آبی، زرافه و گورخر را که از کشورهای خارجی پیش خرید و حدود سه میلیارد تومان فقط برای هزینه حیوانات به کشور مبدا پرداخت کردیم که به دلیل لغو مجوزها نتوانستیم این گونه ها را وارد کنیم و از لحاظ مالی بسیار متضرر شدیم.
وی گفت: با تعطیلی باغ وحش ها به دلیل شیوع ویروس کرونا سازمان محیط زیست قرار بود به پنج میلیارد تومان وام بدهد ولی متاسفانه از این کار امتناع کردند.
مدیرباغ وحش صفادشت همچنین از سخنان کذب و آزار دهنده مردم نظیر قیچی کردن سبیل توله ببر و رسانه ای شدن آن گلایه و بیان کرد: ما به دنبال حمایت از حیوانات هستیم نه حیوان آزاری.

مجوز باغ وحش صفا دشت به نام شهرداری است
رئیسی اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در خصوص تعطیلی باغ وحش صفادشت گفت: مجوز این مجموعه به نام شهرداری صفادشت است و این مجموعه به پیمانکار اجاره داده شده و ممکن است بعد از جمع شدن این مرکز این مجموعه به پیمانکار دیگری اجاره داده شود.
محمد کرمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مدیر این مجموعه از سازمان محیط زیست مجوز انتقال حیوانات و پرندگان موجود در صفادشت را به دیگر مراکز نگهداری حیوانات و پرندگان در داخل و خارج از کشور اخذ کرده است.
وی اذعان داشت: از نظر محیط زیست مجموعه صفادشت، مرکز نگهداری از حیوانات است نه باغ وحش، چراکه فضای باغ وحش باید گسترده تر باشد و ضوابط استقرار گونه ها در آن نسبت به مرکز نگهداری متفاوت است.
کرمی افزود: از این پس مجوزی با عنوان مرکز نگهداری حیوانات صادر نمی شود و براساس ضوابط سازمان محیط زیست، فقط ۲ نوع مجوز با عناوین باغ وحش و باغ پرندگان برای متقاضیان صادر می کند.
وی با تاکید بر اینکه مدیران باغ وحش ها و مراکز نگهداری از حیوانات باید دارای تجربه و علم باشند، خاطرنشان کرد: باغ وحش باید حتما در حریم شهرها مستقر و علاوه بر رعایت ضوابط محیط زیست نیز فاصله از مناطق مسکونی و سایر تاسیسات استانداردهای مربوط به نگهداری گونه ها نیز رعایت شود.

وجود پنج مرکز نگهداری و باغ وحش در استان تهران
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: حدود سه سال قبل بیش از ۱۰ مرکز نگهداری از حیوانات در استان تهران وجود داشت که با توجه به دستورالعمل مربوط به حفظ و نگهداری از گونه ها در مراکز، پنج مرکز به دلایلی از سوی مدیران مجموعه جمع آوری شده است.
کرمی افزود: باغ وحش ارم، باغ پرندگان لویزان، مرکز نگهداری حیات صفادشت، مرکز نگهداری پارک ملت و مرکز نگهداری باغ راز هستی در جنوب غربی دریاچه چیتگر در استان تهران وجود دارد.

مسئولیت جان حیوانات بر عهده صاحبان آنها است
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در خصوص مرگ گورخرها نیز گفت: مسئول حفط جان، نحوه انتقال و نگهداری حیوانات با صاحب آن است گورخرها باید به طرز صحیحی منتقل می شدند و در مسیر دامپزشک همراه آنان بود تا به حیوانات آسیبی نرسد.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)
کرمی در پاسخ به این پرسش که با شیوع ویروس کرونا در کشور و متضرر شدن مسئولان باغ وحش و مراکز نگهداری از حیوانات و پرندگان آیا به این افراد کمک مالی می شود، گفت: ۲ سال است که تمام  بودجه های سازمان محیط زیست به صورت ملی در نظر گرفته می‌شود در این خصوص نیز اوایل امسال نامه ای به مراکز ابلاغ شد تا برنامه و طرح های خود را به سازمان برای حمایت مالی ارائه دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
 
2024 - Jul - 16